Które waluty najczęściej wymieniają w kantorach Polacy?


Wymiana walut w kantorach możliwa jest zarówno stacjonarnie, jak i online. Które waluty wymieniamy jednak najczęściej? Zachęcamy do lektury i dowiedzenia się tym samym więcej o działalności tego typu podmiotów.

Euro

Najczęściej do kantorów, takich jak Kantor Tukan zanosimy walutę euro. Nic dziwnego, jest ona bowiem środkiem płatniczym w wielu krajach Unii Europejskich, w tym naszych najbliższych sąsiadów takich jak Słowacja czy Niemcy. Euro kantory dostępne są więc na każdym kroku, przy czym różnice w kursach pomiędzy nimi mogą być znaczące. Dlatego też poleca się, aby sprawdzać ofertę w przynajmniej kilku z nich.

Funt szterling

Drugą, najczęściej wymienianą walutą jest funt. Ponownie nie powinno to dziwić, przede wszystkim ze względu na dużą liczbę obywateli Polski pracujących na Wyspach Brytyjskich. Obecnie liczba ta wynosi około 700 tys. osób.

Dolar amerykański

Na ostatnim miejscu podium można znaleźć także dolary amerykańskie. Kilka dekad temu popyt na nie był zdecydowanie większy, choć nie zmienia to faktu, że wciąż znajdują się na czele najchętniej wymienianych walut.

Frank szwajcarski

Według bieżących danych, około 10 proc. transakcji kantorów w Polsce wykonywanych jest w celu zakupu franka szwajcarskiego. Powód? Niestety główny to chęć spłaty kredytów zaciągniętych właśnie w tej walucie. Okazuje się, że niektórzy kredytobiorcy próbują oszczędzać na spłatach właśnie w ten sposób, omijając droższe przewalutowanie oferowane przez banki.

Hrywna

W związku z sytuacją wojenną oraz falą uchodźców, w polskich kantorach bardzo często wymieniane są hrywny, choć oczywiście głównie przez obywateli tego kraju. Jest to w praktyce oficjalna waluta Ukrainy, która obowiązuje w tym kraju od 1996 roku.

Jak widać lista najczęściej wymienianych w polskich kantorach walut jest stosunkowo długa. Oczywiście zdecydowanie przoduje tutaj euro, które jest walutą m.in. w takich krajach jak Portugalia, Hiszpania, Grecja, Belgia, Słowenia, Włochy oraz wiele innych państw członkowskich UE (i co ciekawe nie tylko). Zachęcamy do skorzystania z usług Kantoru Tukan.

Wróć